Duyurular

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri, 3 alanda 6 bilim insanına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından takdim edildi.

 

TEKNOFEST'te belirledikleri öncü teknoloji alanlarına dönük akademik çalışmalar yapılmasının kendileri için önemli olduğunu ifade eden Varank, "TÜBA, Türkiye'de bilimi ve bilim insanını teşvik etmek ve taltif etmek üzere kurulmuş bir kuruluşumuz. Çok değerli çalışmalara imza atıyorlar. Bu alandaki bilim insanlarımıza verilen bu ödüllerle birlikte TEKNOFEST'i bir üst basamağa taşımış olduk." diye konuştu. Ödül programını başlattıklarında bu seviyede bir ilgiyi beklemediklerini dile getiren Varank, şunları kaydetti: 


"Sayılara baktığımızda bu seneki ödül programımıza Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Yaşam Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler alanındaki araştırmalarıyla tam 125 bilim insanımız katıldı. Tüm bu başvurular bir akademik hakem heyeti tarafından titizlikle incelendi. Bunun sonucunda Fen ve Mühendislik Bilimlerinde 3, Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında 2 ve Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında 1 tezi ödüllendirmeye karar verdik. Tabii bu genç bilim insanlarımız bundan sonra bu alanlardaki çalışmalarına derinleşerek devam edecekler."

 

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar da Türkiye'de 100 yıl sonrasında "Milli Teknoloji Hamlesi" coşkusunu toplumla buluşturan TEKNOFEST'in büyük katkıları olacağını vurgulayarak, bunun akademik anlamda incelenmesi ve kayıtlara geçmesinin önemli olduğunu belirtti.


TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise ödül programına ciddi sayıda başvuru aldıklarını belirterek, bunların içinden yapılan bilimsel değerlendirmeler sonucunda ödül alanların belirlendiğini dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından Bakan Varank, ödül alanları ilan etti. Bölümümüz öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Halil Hakan AÇIKEL ve Prof. Dr. Mustafa Serdar GENÇ’in TÜBİTAK Uluslararası COST projesi ve ERÜ BAP projeleri kapsamında birlikte hazırladıkları ve tescilli patent ile Q1 dergilerde yayınlara sahip  “Rüzgar türbini kanadı üzerindeki akışın esneklik ile kontrolü” isimli doktora tezi Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında üçüncülük kazandı. 


Ödülleri Bakan Varank tarafından takdim edilen öğretim üyelerimizi bu büyük başarılarından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


ESM Bölüm Başkanlığı